Doğalgaz Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz tasarrufu yapmak için öncelikli kriter binadaki ısı kaybının az olmasıdır. Isı kaybını önlemenin yöntemi ise iyi bir mantolama ve izolasyondur. Yüksek verimli bir cihaz almanın yanı sıra binaya yalıtım yaptırmak enerji tüketimini büyük oranda azaltmaktadır. Dış cephe yalıtım işlemi olmadan doğalgazdan tasarruf etmek zordur.

Mantolama ve yalıtım işlemi yapılan binalarda doğalgaz faturaları yarı yarıya farklılık göstermektedir. Üstelik sıcak yaz günlerinde bunaltıcı sıcaklıklar evin içerisinde hissedilmemektedir.

Bir diğer önemli etken evde yapılan kombi tesisatının doğru yapılandırılmamış olmasıdır. Eğer evinizdeki radyatörlerin bazıları sıcak, bazıları soğuk ise doğalgaz tesisatınızda sorunlar var demektir. Tesisat borularınız uzak mesafelere uzanıyor ve dönüşlere sahipse enerji kaybınız büyük derecede gerçekleşmektedir.

Tesisatınızın yeniden yapılandırılması durumunda dirseksiz ve düz hatlı borular tercih edilmelidir. Tercih edilecek kombi, kullanılacak petek sayısına, evin metrekaresine ve cephesine göre belirlenerek seçilmelidir.

Kombi olarak yakın tasarrufu düşünüldüğünse ise; Yoğuşmalı cihazları kullanmak konvasyonel cihazlara göre daha fazla yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar.

Yoğuşmalı kombiler baca gazı içerisindeki su buharını yoğunluşatırarak yani sıvılaştırarak içindeki enerjiyi çekerler. Çekilen enerjiyi de tesisatınızda dolaşan ve radyatörlerinize giden suya aktarırlar. Aslında var olan enerjiyi mümkün olan en yüksek oranda çeker ve kullanıma dönüştürürler.

Yoğuşmalı kombiler ne kadar gidiş suyu düşük sıcaklığıyla çalışırsa o kadar daha verimli çalışırlar.

Diğer önemli bir tasarruf sağlayıcı ise kumanda kullanımıdır.Kumanda kullanımı yalnızca gerekli miktarda enerji üretimi sağlamada yardımcı olur. Oda kumandası kullanımı ayarlanan oda sıcaklığına yaklaştığında, cihazın kapasitesini kısarak modilasyon yapmasını sağlar. Bu da cihazın dur-kalk yapma sayısını ve yakıt tüketimini azaltır.

Dış hava kumandasıyla çalışma durumunda ise cihazın çıkış suyu sıcaklığı dış hava sıcaklığına göre kumanda tarafından bir eğri vasıtasıyla belirlenir ve soğuk havalarda daha yüksek sıcaklıkta, ılık havalarda ise daha düşük sıcaklıkta çıkış suyu sıcaklığıyla çalışılır. Bu da gereken kadar enerji üretimi yani yakıt tasarrufu demektir.

Ayrıca kombinizin düzenli senelik bakımlarını yaptırmakta ısı tasarrufunu sağlamaktadır.

Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:


Yorum:
Güvenlik Kodu: